Skip to content

1572 Rising Way

Mountainside, NJ 07092

Built 1960

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 4, 1985

Property Information

Block8.02
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,598
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,800
58%
Improvement Value:$230,800
42%
Total Assessment$549,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$115-99.0%
2025$11,248+4.0%
2024$10,815+1.2%
2023$10,684+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3424, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1960