Skip to content

1134 Puddingstone Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1958

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jan 7, 2002

Property Information

Block5.04
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,564
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,500
49%
Improvement Value:$373,400
51%
Total Assessment$726,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$153-99.0%
2025$14,901+3.1%
2024$14,451+1.2%
2023$14,276-10.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$575,000
DeedBook 5226, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1958