Skip to content

1130 Wyoming Drive

Mountainside, NJ 07092

Built 1954

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
May 30, 2024

Property Information

Block5.10
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,603
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,500
59%
Improvement Value:$209,500
41%
Total Assessment$508,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$107-98.9%
2025$9,932+3.1%
2024$9,632+1.2%
2023$9,516+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$730,000
Sq Ft1,603DeedBook 6546, Page 2464Recorded6/3/2024

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,424DeedBook 6154, Page 839Recorded11/10/2016

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,424DeedBook 6130, Page 594Recorded7/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1954