Skip to content

1181 Wyoming Drive

Mountainside, NJ 07092

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2008

Property Information

Block5.11
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,650
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,400
62%
Improvement Value:$184,200
38%
Total Assessment$482,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$101-99.0%
2025$9,893+3.1%
2024$9,594+1.2%
2023$9,478-11.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956