Skip to content

1119 Heckel Drive

Mountainside, NJ 07092

Built 1964

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Mar 1, 2002

Property Information

Block5.15
Lot4.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,564
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,600
42%
Improvement Value:$411,900
58%
Total Assessment$713,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$150-99.0%
2025$14,627+3.1%
2024$14,184+1.2%
2023$14,013-6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 5248, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1964