Skip to content

1041 Summit Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1966

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jan 16, 2020

Property Information

Block6.02
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,464
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,300
47%
Improvement Value:$330,300
53%
Total Assessment$625,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$131-99.0%
2025$12,825+3.1%
2024$12,437+1.2%
2023$12,287+3.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 6358, Page 388Recorded2/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1966