Skip to content

309 Livingston Ave

New Providence, NJ 07974

Built 1954

Last Sale Price
$339,800
Last Sale Date
Aug 29, 2013

Property Information

Block231
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityNew Providence Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,742
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,100
54%
Improvement Value:$116,900
46%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,008+3.1%
2024$12,618+2.1%
2023$12,353+0.0%
2022$12,348+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$339,800

From: MARCOVICI, MIRCEA, MARCOVICI, MIRCEA

To: HU, YUANSHENG, HU, YUANSHENG

Sq Ft1,742DeedBook 5973, Page 28NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 1954