Skip to content

321 Livingston Ave

New Providence, NJ 07974

Built 1954

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 30, 2005

Property Information

Block231
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityNew Providence Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,511
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,500
53%
Improvement Value:$110,000
47%
Total Assessment$233,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,053+3.1%
2024$11,691+2.1%
2023$11,446+0.0%
2022$11,442+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From: ROOK, BRIAN T & LISA A

To: LIPPMAN, ROGER B & CATHERINE K

Sq Ft1,511DeedBook 5515, Page 513Recorded7/13/2005

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4836, Page 161

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 3395, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1954