Skip to content

121 Sagamore Dr

New Providence, NJ 07974

Built 1963

Last Sale Price
$486,000
Last Sale Date
Jun 13, 2002

Property Information

Block341
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityNew Providence Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,200
44%
Improvement Value:$215,400
56%
Total Assessment$382,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,750+3.1%
2024$19,157+2.1%
2023$18,755+0.0%
2022$18,747+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$486,000

From: BONTHRON, RAYMOND J & DAWN L

To: EKERT, PETER P & LINDA A

Sq Ft2,156DeedBook 5285, Page 233Recorded6/28/2002

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 3214, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1963