Skip to content

16 Warner Pl

New Providence, NJ 07974

Built 1963

Last Sale Price
$334,000
Last Sale Date
Sep 30, 1996

Property Information

Block341
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityNew Providence Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
49%
Improvement Value:$172,500
51%
Total Assessment$335,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,319+3.1%
2024$16,798+2.1%
2023$16,446+0.0%
2022$16,440+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$334,000
DeedBook 4439, Page 65

Property Sale

Sale
$302,500
DeedBook 3573, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1963