Skip to content

10 Commonwealth Ave

New Providence, NJ 07974

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2008

Property Information

Block76
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityNew Providence Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,300
35%
Improvement Value:$188,100
65%
Total Assessment$289,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,939+3.1%
2024$14,490+2.1%
2023$14,186+0.0%
2022$14,181+0.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$220,000

From: GERHARD, G - REDDINGTON, A

To: BURY, JOSEPH P & GWENDA M

Sq Ft698DeedBook 5416, Page 696Recorded2/13/2004