Skip to content

643 W 3rd St

Plainfield, NJ 07060

Built 1904

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 7, 2003

Property Information

Block109
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,128
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,200
24%
Improvement Value:$54,500
76%
Total Assessment$71,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,261+1.0%
2024$6,199+3.1%
2023$6,012+0.3%
2022$5,995+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$165,000

From: CARRION, RUTH

To: ALDAS, CARLOS

Sq Ft1,128DeedBook 5405, Page 144Recorded12/17/2003

Property Sale

SaleMulti
$81,000

From: WELLS FARGO BANK MINNESOTA

To: CARRION, RUTH

Sq Ft1,016DeedBook 5378, Page 461Recorded6/25/2003

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4878, Page 54

Property Sale

Sale
$19,900
DeedBook 3391, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1904