Skip to content

641 W 3rd St

Plainfield, NJ 07060

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2023

Property Information

Block109
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,068
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,200
25%
Improvement Value:$46,400
75%
Total Assessment$61,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,379+1.0%
2024$5,326+3.1%
2023$5,165+0.3%
2022$5,150+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1921