Skip to content

613 W 3rd St

Plainfield, NJ 07060

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2014

Property Information

Block109
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,164
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,200
24%
Improvement Value:$48,300
76%
Total Assessment$63,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,545+1.0%
2024$5,490+3.1%
2023$5,324+0.3%
2022$5,309+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 5884, Page 260

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5510, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1921