Skip to content

618 W 4th St

Plainfield, NJ 07060

Built 1921

Last Sale Date
Apr 7, 2008

Property Information

Block109
Lot46
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,104
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,700
24%
Improvement Value:$50,600
76%
Total Assessment$66,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,789+1.0%
2024$5,732+3.1%
2023$5,559+0.3%
2022$5,543+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5705, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1921