Skip to content

340-44 Halsey St

Plainfield, NJ 07060

Built 1924

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Dec 10, 2002

Property Information

Block130
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page136

Building Details

Building Class45
Description2SF1G 2F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,188
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
57%
Improvement Value:$30,100
43%
Total Assessment$70,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,112+1.0%
2024$6,052+3.1%
2023$5,870+0.3%
2022$5,853+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$127,500

From: STEINER, S - STEINER, K - SMITH, M

To: ALVEAR, MARIA

Sq Ft1,188DeedBook 5351, Page 547Recorded1/2/2003

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 3556, Page 443

Property Sale

Sale
$21,800
DeedBook 3064, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1924