Skip to content

329-31 Bergen St

Plainfield, NJ 07063

Built 1921

Last Sale Price
$15,780
Last Sale Date
Feb 23, 1998

Property Information

Block130
Lot29
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page136

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,186
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
36%
Improvement Value:$44,800
64%
Total Assessment$70,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,112+1.0%
2024$6,052+3.1%
2023$5,870+0.3%
2022$5,853+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$15,780
DeedBook 4642, Page 214

Property Sale

Sale
$2,620,640
DeedBook 3325, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1921