Skip to content

1291-95 Florence Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1931

Last Sale Date
Oct 28, 1989

Property Information

Block13
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage872
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,200
54%
Improvement Value:$47,800
46%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,169+1.0%
2024$9,078+3.1%
2023$8,804+0.3%
2022$8,779+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3620, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1931