Skip to content

1346-48 Whittingham Terr

Plainfield, NJ 07060

Built 1948

Last Sale Price
$109,500
Last Sale Date
Jan 17, 1996

Property Information

Block13
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,408
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
39%
Improvement Value:$77,000
61%
Total Assessment$126,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,029+1.0%
2024$10,920+3.1%
2023$10,590+0.3%
2022$10,560+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$109,500
DeedBook 4355, Page 12

Property Sale

Sale
$55,100
DeedBook 4296, Page 61

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 3768, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1948