Skip to content

1052-58 Oakland Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1940

Last Sale Date
Sep 11, 2064

Property Information

Block7
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,399
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,800
47%
Improvement Value:$66,300
53%
Total Assessment$125,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,225+1.0%
2024$12,104+44.4%
2023$8,385+0.3%
2022$8,361+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 6505, Page 437Recorded4/20/2023

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 5898, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1940