Skip to content

1540-1616 W Front St

Plainfield, NJ 07063

Built 1975

Last Sale Date
Oct 7, 1988

Property Information

Block212
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page148

Building Details

Building Class0938
Description1SCB
Dwellings---
ZoningGC
Sq Footage8,220
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$393,000
75%
Improvement Value:$132,000
25%
Total Assessment$525,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,843+1.0%
2024$45,392+3.1%
2023$44,021+0.3%
2022$43,895+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 3571, Page 912

Property Sale

Sale
$167,786
DeedBook 3170, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1975