Skip to content

329-33 E Front St

Plainfield, NJ 07060

Built 1921

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
May 20, 2011

Property Information

Block320
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2.5SF 2F
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage2,755
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
34%
Improvement Value:$77,000
66%
Total Assessment$116,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,138+1.0%
2024$10,038+3.1%
2023$9,735+0.3%
2022$9,707+0.0%
Property History
Sales6

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 5864, Page 254

Property Sale

SaleMulti
$360,000
DeedBook 5505, Page 289

Property Sale

Sale
$320,000

From: SORTO, JOSE

To: SOLANO, JOSE

Sq Ft2,302DeedBook 5474, Page 539Recorded12/22/2004

Property Sale

SaleMulti
$180,000

From: CEPEDA, JUAN JR

To: SORTO, JOSE

Sq Ft2,755DeedBook 5292, Page 222Recorded7/16/2002

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4355, Page 322

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3607, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1921