Skip to content

1114-16 St Marks Pl

Plainfield, NJ 07062

Built 1926

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 16, 2017

Property Information

Block331
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,572
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
35%
Improvement Value:$66,000
65%
Total Assessment$102,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,907+1.0%
2024$8,819+3.1%
2023$8,553+0.3%
2022$8,528+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$260,000

From: PATERNOSTRO, ROCCO

To: GONZALEZ, JONATHAN R & DACOSTA, SEL

Sq Ft1,572DeedBook 6212, Page 280Recorded9/1/2017

Property Sale

SaleMulti
$70,000

From: JOHNSON, BRENDA, EXC

To: PATERNOSTRO, ROCCO

Sq Ft1,572DeedBook 6153, Page 441Recorded11/4/2016

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 3310, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1926