Skip to content

905-909 North Ave

Plainfield, NJ 07062

Built 1890

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 7, 2003

Property Information

Block340
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 2F
Dwellings2
ZoningTSR
Sq Footage2,062
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
63%
Improvement Value:$25,800
37%
Total Assessment$69,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,077+1.0%
2024$6,018+3.1%
2023$5,836+0.3%
2022$5,819+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$130,000

From: SEC OF HUD

To: DOUGLAS, MORRIS

Sq Ft2,062DeedBook 5388, Page 394NU CodeGovernment (15)Recorded8/29/2003

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4902, Page 159

Property Sale

Sale
$20,516
DeedBook 4282, Page 130

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 3299, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1890