Skip to content

192 Wiley Ave

Plainfield, NJ 07062

Built 1926

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Dec 19, 2011

Property Information

Block449
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,184
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
33%
Improvement Value:$50,100
67%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,549+1.0%
2024$6,485+3.1%
2023$6,289+0.3%
2022$6,271+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5889, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1926