Skip to content

234 Terrill Rd

Plainfield, NJ 07060

Built 1941

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 28, 2017

Property Information

Block452
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 2F
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,510
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
36%
Improvement Value:$67,000
64%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,169+1.0%
2024$9,078+3.1%
2023$8,804+0.3%
2022$8,779+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000

From: BENTON,THOMAS C

To: DRAKE, BRANDON D & DRAKE

Sq Ft1,510DeedBook 6233, Page 786Recorded12/11/2017

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5848, Page 65

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 3632, Page 564

Property Sale

Sale
$540
DeedBook 3394, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1941