Skip to content

643 W 4th St

Plainfield, NJ 07060

Built 1931

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 10, 2003

Property Information

Block501
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class45
Description2SF 2F
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage1,824
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,600
28%
Improvement Value:$32,400
72%
Total Assessment$45,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,929+1.0%
2024$3,891+3.1%
2023$3,773+0.3%
2022$3,762+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,000

From: WILLIAMS, BARRY K & JUDITH A

To: REEVES, GRACE

Sq Ft1,824DeedBook 5413, Page 72Recorded1/21/2004

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4177, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1931