Skip to content

619-21 Spooner Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1956

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 15, 2010

Property Information

Block503
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
32%
Improvement Value:$55,600
68%
Total Assessment$81,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,143+1.0%
2024$7,072+3.1%
2023$6,859+0.3%
2022$6,839+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 5819, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1956