Skip to content

631-35 Stelle Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1931

Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block507
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,448
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,700
52%
Improvement Value:$53,300
48%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,355+1.0%
2024$9,261+3.2%
2023$8,974+0.3%
2022$8,947+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1931