Skip to content

922-26 Plainfield Av

Plainfield, NJ 07060

Built 1931

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2024

Property Information

Block507
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,478
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,700
39%
Improvement Value:$77,700
61%
Total Assessment$127,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,125+1.0%
2024$11,015+3.1%
2023$10,682+0.3%
2022$10,652+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 5840, Page 747

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 4197, Page 141

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3338, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1931