Skip to content

830-32 W 5th St

Plainfield, NJ 07063

Built 1931

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jan 13, 2010

Property Information

Block554
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,720
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
35%
Improvement Value:$56,900
65%
Total Assessment$86,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,588+1.0%
2024$7,513+3.1%
2023$7,287+0.3%
2022$7,266+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 5805, Page 308

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4684, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1931