Skip to content

734 E 6th St

Plainfield, NJ 07062

Built 1911

Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block618
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,208
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,400
33%
Improvement Value:$49,500
67%
Total Assessment$73,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,203+1.0%
2024$6,139+3.2%
2023$5,947+0.3%
2022$5,929+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1911