Skip to content

1326-28 Putnam Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1926

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 15, 2002

Property Information

Block630
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,410
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
49%
Improvement Value:$46,000
51%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,859+1.0%
2024$7,781+3.1%
2023$7,547+0.3%
2022$7,525+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$150,000

From: MIDDLETON, NANCY

To: REED-HUBERT, DONNA

Sq Ft1,410DeedBook 5260, Page 44Recorded4/24/2002

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 4196, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1926