Skip to content

1412-14 Putnam Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1931

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2026

Property Information

Block630
Lot41
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,722
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
25%
Improvement Value:$120,000
75%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,971+50.2%
2024$9,303+3.1%
2023$9,022+0.3%
2022$8,996+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 6527, Page 2572Recorded11/8/2023

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5917, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1931