Skip to content

1234-36 Lenox Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1911

Last Sale Date
Nov 14, 2001

Property Information

Block728
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,664
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
46%
Improvement Value:$59,600
54%
Total Assessment$110,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,640+1.0%
2024$9,545+3.1%
2023$9,257+0.3%
2022$9,231+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3497, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1911