Skip to content

86-88 Parkside Road

Plainfield, NJ 07060

Built 1959

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 21, 1997

Property Information

Block733
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,032
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,600
46%
Improvement Value:$65,400
55%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,478+1.0%
2024$10,375+3.1%
2023$10,062+0.3%
2022$10,033+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4561, Page 228

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 3113, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1959