Skip to content

1086-90 Allenwood Dr

Plainfield, NJ 07060

Built 1961

Last Sale Price
$330,500
Last Sale Date
Jul 27, 2016

Property Information

Block733
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,770
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
32%
Improvement Value:$107,100
68%
Total Assessment$156,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,674+1.0%
2024$13,540+3.1%
2023$13,131+0.3%
2022$13,093+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$330,500

From: BLOCKER, PATRICIA

To: MILLS, CINDY L

Sq Ft1,770DeedBook 6135, Page 136Recorded8/2/2016

Property Sale

SaleMulti
$334,000

From: HINCKSON, KEVIN R & MARVINA W

To: BLOCKER, PATRICIA

Sq Ft1,770DeedBook 5487, Page 344Recorded2/24/2005

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook 4541, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1961