Skip to content

58-60 Parkside Road

Plainfield, NJ 07060

Built 1959

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 4, 2006

Property Information

Block733
Lot30
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
44%
Improvement Value:$67,200
56%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,478+1.0%
2024$10,375+3.1%
2023$10,062+0.3%
2022$10,033+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 5610, Page 91

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4042, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1959