Skip to content

927-29 Field Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1926

Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block755
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,650
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
35%
Improvement Value:$82,700
65%
Total Assessment$127,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,107+1.0%
2024$10,998+3.1%
2023$10,666+0.3%
2022$10,635+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926