Skip to content

1792 Fernwood Ln

Plainfield, NJ 07060

Built 1961

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Dec 20, 1985

Property Information

Block7
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class18
Description2SCB2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,343
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,500
47%
Improvement Value:$122,300
53%
Total Assessment$230,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,153+1.0%
2024$19,955+3.1%
2023$19,353+0.3%
2022$19,297+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$166,000
DeedBook 3434, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1961