Skip to content

686 Dianne Court

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 20, 2017

Property Information

Block112
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
54%
Improvement Value:$59,800
46%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,627+3.3%
2024$9,324+3.2%
2023$9,036+0.4%
2022$9,003+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 6198, Page 567

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,305DeedBook 6079, Page 451Recorded9/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950