Skip to content

619 W Lake Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2007

Property Information

Block112
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
32%
Improvement Value:$112,700
68%
Total Assessment$166,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,300+3.3%
2024$11,913+3.2%
2023$11,546+0.4%
2022$11,502+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 4320, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1948