Skip to content

760 Beverly Rd

Rahway, NJ 07065

Built 1952

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block119
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,585
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
39%
Improvement Value:$112,100
61%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,499+3.2%
2024$13,075+10.5%
2023$11,831+0.4%
2022$11,786+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,585DeedBook 6384, Page 358Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4731, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1952