Skip to content

734 Beverly Rd

Rahway, NJ 07065

Built 1952

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
May 26, 1999

Property Information

Block119
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
57%
Improvement Value:$53,700
43%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,175+3.3%
2024$8,886+3.2%
2023$8,612+0.4%
2022$8,580+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4821, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1952