Skip to content

1165 Elm Terr

Rahway, NJ 07065

Built 1951

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 19, 2009

Property Information

Block121
Lot37
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
54%
Improvement Value:$60,400
46%
Total Assessment$130,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,671+3.2%
2024$9,367+3.2%
2023$9,078+0.4%
2022$9,044+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5785, Page 398

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 5364, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1951