Skip to content

837 Hillside Rd

Rahway, NJ 07065

Built 1952

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 4, 2002

Property Information

Block126
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
49%
Improvement Value:$72,000
51%
Total Assessment$142,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,530+3.2%
2024$10,199+3.2%
2023$9,884+0.4%
2022$9,847+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5345, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1952