Skip to content

868 Pratt St

Rahway, NJ 07065

Built 1951

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
May 14, 1982

Property Information

Block126
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,049
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
45%
Improvement Value:$91,100
55%
Total Assessment$165,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,263+3.3%
2024$11,877+3.2%
2023$11,511+0.4%
2022$11,468+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3286, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1951