Skip to content

1252 Briarcliff Dr

Rahway, NJ 07065

Built 2019

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block129
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
35%
Improvement Value:$126,300
65%
Total Assessment$193,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,351+3.2%
2024$13,899+3.2%
2023$13,471+0.4%
2022$13,421+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,880DeedBook 6345, Page 2254Recorded10/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,081DeedBook 6281, Page 2285Recorded8/20/2018

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,081DeedBook 6258, Page 507Recorded4/24/2018

Property Sale

Sale
$71,900
DeedBook 3340, Page 48