Skip to content

1148 Plymouth Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 24, 2019

Property Information

Block129
Lot37
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
53%
Improvement Value:$59,900
47%
Total Assessment$127,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,434+3.2%
2024$9,137+3.2%
2023$8,856+0.4%
2022$8,822+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,331DeedBook 6319, Page 2218Recorded4/30/2019

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5393, Page 316

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 3431, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1950