Skip to content

150 W Inman Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1870

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Dec 8, 2000

Property Information

Block12
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
42%
Improvement Value:$71,800
58%
Total Assessment$123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,167+3.2%
2024$8,879+3.2%
2023$8,605+0.4%
2022$8,573+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5079, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1870